Wartościowa książka

 Drodzy czytelnicy,


Jakie cechy charakterystyczne powinna mieć według Was wartościowa książka? Czym powinna się wyróżniać? Czy książki z minionych "epok" mogą nieść wciąż aktualne przesłania? 

A może wydaje się Wam, że książki z lat młodości Waszych dziadków, rodziców, to już przestarzałe, przereklamowane antyki? Może krzywicie się na słowa swoich rodziców, zachwalających ich ulubione pozycje książkowe z młodości? 

Nic bardziej mylnego!

Dlaczego?

Spieszę z wyjaśnieniem. 

Otóż, moi kochani, okazuje się, że nie tylko współcześnie pisane książki z rysem historycznym mogą przenieść nas w odległy świat. Ba! Te książki mogą być nader ciekawe, jednak ich treść wciąż będzie pisana językiem nader współczesnym. I nie chodzi o to, byście porzucali czytanie współcześnie wydanych powieści. Jest jednak coś co od zawsze wzbudza pewne ciepło w sercu, otwiera takie drzwi w duszy człowieka, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. To książka o grubych, brązowych, szarych kartkach, wydrukowana jeszcze na starych maszynach drukarskich, pachnąca starocią, ale wzywająca nas swoją duszą. Takie książki przenoszą nas w odległe czasy, pomagają zrozumieć  otaczający historię w niej zapisaną. Pozwala nam przyjrzeć się używanemu ówcześnie językowi, zwrotom skierowanym do osób starszych, dzieci, młodzieży. Pozwala nam poznać jak wyglądało życie codzienne w czasach, z których pochodzi wówczas współczesna powieść dla młodzieży. 

Czy znacie serię Jeżycjada - Małgorzaty Musierowicz? A może ją pokochaliście? A czy wiecie, że pierwszy tom z tej serii ukazał się w roku 1977? Dawno temu prawda? A jednak historie bohaterów serii, mają w sobie coś tak przyciągającego, że młodzi ludzie XXIw. nie potrafią oderwać się od lektury. 

A czy znacie książki o Ani z Zielonego Wzgórza? Zapewne nie jedna z Was, została jej wielką fanką. A czy pamiętacie kiedy została wydana Ania po raz pierwszy? Nie pamiętacie? To ja Wam chętnie przypomnę - to był rok 1908! 

Widzicie zatem jak książki nie pisane współcześnie mogą nadal cieszyć i przenosić nas w totalnie inny świat. 

Przedstawiam Wam książki młodzieżowe, przedstawione na zdjęciach, dostępne do wypożyczenia w bibliotece (Na blogu pojawią się recenzję każdej z nich):

  1. Szaleństwo Majki Skowron A. Minkowski
  2. Listy do Jaśka L. Freiova
  3. Wielka, większa i największa J. Broszkiewicz
  4. Byle do wakacji A. Goldnikowa
  5. Stawiam na Tolka Banana A. Bahdaj
  6. Załoga błękitnej mewy T. Seliskar
  7. Chłopak na niepogodę M. Józefacka
  8. Ten obcy I. Jurgielewiczowa
  9. Inna? I. Jurgielewiczowa
  10. Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek H. Ożogowska
  11. Sposób na Alcybiadesa E. Niziurski
  12. Figa M. Buyno-Arctowa
  13. Telemach w dżinsach A. Bahdaj

Kiedyś jedna z autorek powieści napisała tak mądre słowa na temat książek: 

Kiedy czytasz, świat przestaje istnieć, możesz udawać, że to, co jest książce jest rzeczywistością, albo że rzeczywistość po prostu znika. Możesz być tym, kim chcesz, dobrowolnym bohaterem książki. Dorotea de Spirito.

Zostawię Was z tą myślą i zaproszę do przyjścia do naszej biblioteki szkolnej, w której znajdziecie książki współcześnie napisane, ale i te, które zapomniane, ale jakże wartościowe leżą na półkach i czekają, aż znów odnajdą swoje miejsce w waszych rękach i sercach. 



Wasza Pani bibliotekarka, 

Diana Banach :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NOWY ROK SZKOLNY

Książki dla dzieci w języku Ukraińskim

Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki