Tydzień książek zakazanych 20-26.09

 Drodzy czytelnicy,

Obecnie, w Polsce możemy bezkarnie korzystać z dobrodziejstw literatury. Ale czy wiecie, że nie zawsze można było czytać wszystko, co tylko ujrzało światło dzienne - w formie pachnącego wydruku wychodzącego wprost z wydawnictwa? 

Niestety, zarówno setki lat temu jak i dziś, w niektórych krajach pojawiają się zakazane tytuły, autorzy, którzy z postanowienia sądów nie mogą znaleźć się na półkach bibliotek, a nawet i w  prywatnych domach. Nie dopuszczano takich książek w ogóle do dystrybucji. 

W Polsce zakazywane były książki chociażby w tak nieodległych czasach jak okres II Wojny Światowej czy panującego PRLu. 

Dziś możemy to jedynie wspominać, dlatego zachęcam wszystkich Was, drodzy czytelnicy, do zapoznania się z niektórymi pozycjami pojawiającymi się na czarnej liście w pewnych okresach istnienia Świata ale i w niektórych krajach - do dziś! 

                                                                     






W bibliotece szkolnej możecie zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę oraz dowiedzieć się jakie były powody (których tu specjalnie nie podam, by zachęcić Was do odwiedzenia Biblioteki szkolnej - z zachowaniem regulaminu Biblioteki na czas panowania pandemii) dla których wystawione książki nie mogły lub nadal nie mogą być czytane. 

Wybrałam te z nich, które śmiało mogę Wam polecić i zachęcić do wypożyczania zaraz po zakończeniu "tygodnia  książek zakazanych


Książki zakazane:

1. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu

2. Charlie i fabryka czekolady Roald Dahl

3. Alicja w Krainie czarów Lewis Carroll

4. Oliver Twist Karol Dickens

5. Podróże Guliwera Jonathan Swift

6. Folwark zwierzęcy George Orwell

7. Dziennik Anne Frank

8. Przygody Hucka Mark Twain








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NOWY ROK SZKOLNY

Książki dla dzieci w języku Ukraińskim

Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki